JR  PASS הינו כרטיס רכבת "חופשי- שבועי" של חברת Japan Rail, המאפשר למחזיק בכרטיס להתנייד באופן חופשי בכל אמצעי התחבורה שלJR, לרבות רכבת השינקנסן Shinkansen 新幹線 .

 

*** החל מאוקטובר 2023- ייתכנו שינויים בתנאי ומחירי ה JRPASS. תאריך החלת השינויים טרם פורסם אך בין השינויים המתוכננים, היא עלית מחיר דרסטית (של כ 70%) וכן הסרת ההגבלה של השימוש ברכבות ה NOZOMI.

לדברי ספק ה JRPASS, עמו אנו עובדים, פסים שיירכשו לפני השינויים- יהיו בתנאי הפסים הישנים.

מאחר וניתן להזמין פס כ 3 חודשים מראש, תיאורטית, אם השינויים ייכנסו לתוקף ב 1 באוקטובר ונסיעתכם תהיה בנובמבר, תוכלו לרכוש את הפס כבר בספטמבר, עם התנאים ובמחירים הישנים.

עדכון מועד ותנאי השינויים- יעודכנו ברגע שיתקבל מידע חדש בנושא. ***

 

אך נכון לרגע זה (יוני 2023):

 

JR PASS יפן

   1. ניתן לרכוש JR PASS מחוץ ליפן או בתוך יפן.
   2. החל אוקטובר 2019, ניתן לרכוש את הפס גם ביפן   אך רכישתו מחוץ ליפן- זולה יותר!!!! כך שבכל מקרה, כדאי לרכוש זאת טרם יציאתכם לטיול,  באינטרנט
   3. כשרוכשים פס באינטרנט, הפס מגיע עם שליח עד הבית תוך כ 2 ימי עסקים. מאחר ועלות המשלוח היא כ 25$, ללא תלות במספר הפסים שהוזמנו. לכן, אם אתה מטייל אחד, כלכלית, לא משנה אם תרכוש את הפס מחוץ ליפן או ביפן.
   4. ניתן לרכוש כרטיסים לשבוע, שבועיים ו 3 שבועות, לשימוש רציף.
   5. מחיר לשבוע: כ- $250-$220 (תלוי בשער החליפין של היין בעת הרכישה).  עבור שבועיים, תוספת של כ 130$ ועבור 3 שבועות, תוספת של כ 100$ נוספים.
   6. ניתן לרכוש כרטיס באתר הזה במחיר זול מבארץ.
   7. הכרטיס מקנה נסיעות "חופשי" בקווי JR, עם סייגים  (דוגמת רכבת השינקנסן "נוזומי" או אוטובוסים מסויימים).

 

טיפים להפעלת ה JR PASS שלכם: 

* הפעילו קרוב למועד הגעתכם. יכולים לתקף את הפס קרוב לתאריך עזיבתכם את העיר הראשית שלכם (טוקיוקיוטו) –לכיוון הטיול ברחבי יפן. 

* לא בכל מקום ניתן לתקף את הפס. ראו כאן את רשימת המקומות בהם ניתן לתקף JRPASS.

* אם ברצונכם  להפעיל הכרטיס מייד עם נחיתתכם ולהתחיל בטיול, פנו למשרד JR, שבשדה התעופה. (לאחר שתצאו משער המכס). תנו לפקיד את הספח שקיבלתם ואת דרכונכם וקבלו את הפס. ההליך אורך כ- 20  דקות. תוכלו להשתמש בפס מרגע הנפקתו ועד ליום האחרון. (7/14/21 ימים). מרגע זה, יש להראות את הפס לשומר בשערי רכבות ה JR.

* לרוב, תתחילו את הטיול שלכם מספר ימים לאחר נחיתתכם. במקרה זה, הפעילו את הכרטיס באחת מתחנות ה JR הגדולות  בטוקיוקיוטו. בשובר הפס שתקבלו, מצויה רשימה של התחנות בהן ניתן להנפיק את הפס. כאמור, הנפיקו את הפס ביום בו תחליטו שיוצאים לטיול ביפן ולנוחיותכם- צרפתי כאן את רשימת תחנות המרת ה JRPASS עם שעות הפעילות.

* אם הנכם נוחתים בשדה התעופה KANSAI (אוסקה): טיול בין הערים אוסקהנארה-קיוטו קובה אינו מצריך הפעלת הפס. הפעילו אותו כשתחליטו לצאת ל"טיול ביפן" שלכם.

* אם הנכם נוחתים בשדה התעופה NARITA/ HANEDA (טוקיו): טיול בין האיזורים טוקיויוקוהמה קמאקורהאנושימה - מיטקה- האקונה - איזו פנינסולה- ניקו ,  אינו מצריך הפעלת הפס.

* בגדול, עלות JR PASS ליום הינה כ- 35$. אם נסיעותיכם אינן עם חברת JR או עם חברת JR אך למרחק קצר, לא שווה להפעיל את הפס. לדוגמא: נסיעה מתחנת שיבויה, שבטוקיו לתחנה הראשית של עיר הנמל יוקוהאמה: ניתן לקחת קו רכבת של חברת JR:  קו JR Shonan Line, משך נסיעה: 26 דקות, עלות: 390 יין. לחילופין, ניתן לקחת קו רכבת של חברת TOKYU : משך נסיעה: 28 דקות, עלות: 270 יין. כמובן, לא שווה "לבזבז" יום מהפס על טיול ביוקוהאמה.

* בשום פנים ואופן לא לשכוח את הפס, שהינו כרטיס הקרטון עם שמכם עליו. היו מקרים של מטיילים ששילחו בטעות את הפס עם חפציהם בשירות השילוח בטעות או שחשבו שכרטיס במקום שמור- מחליף את הפס. תמיד- הפס הזה ביד שלכם. בתוך הדרכון! כרטיס למקום שמור ללא הפס- לא נחשב!

 

האם חייבים JRPASS בנסיעה ליפן?

ברוב הטיולים כן, אבל לא תמיד.

באופן כללי, פס לשבוע משתלם אם עושים מעל 2 נסיעות ארוכות בשינקנסן, שיוצא מגבולות קנסאי-הירושימה  בתוך פרק זמן זה. (אם הנסיעות הן בין קיוטו והירושימה- אפשר להשתמש בפס ייעודי לאיזור זה).

 

באיזה מקרים אין צורך ב JRPASS?

- בטיול קצר, שמתחיל באוסקה ומסתיים בטוקיו או ההיפך.

- בטיול שבו נוסעים בין טוקיו לקאנזאווה או קיוטו באמצעות רכב. גם אם תתכננו לנסוע ממרגע החזרת הרכב בתחבורה ציבורית, תוכלו להשתמש בפס הרכבות קנסאי-הירושימה

- בטיול עם תקציב נמוך בו תסעו באוטובוסים בינעירוניים, למשל אוטובוס לילה בין טוקיו לקיוטו.

 

האם יש צורך באורך פס התואם למספר ימי טיולכם?

- ממש לא!

בטוקיו  עצמה, אין כל צורך בפס. אם תשלבו את ניקו בטיולכם- אין צורך בפס ליעד זה, מאחר וניתן לרכוש פס רכבות ייעודי לניקו.

גם בנסיעה להאקונה אין צורך בפס, מאחר וניתן לרכוש האקונה פרי-פס- פס ייעודי לאיזור זה.

 

מתוך שבועיים טיול ביפן, למשל, תוכלו לשהות שבוע ביפן ללא פס, בייעדים כמו טוקיו והאקונה ובשבוע הנותר, להשתמש בפס.

 

חשוב לתכנן חכם את ימי טיולכם ביפן, שהרי תכנון טיול טוב, יעשה שימוש אופטימאלי בפס.

 

* קראו כאן את המדריך לתכנון מסלולי נסיעה ולו"ז רכבות ביפן