התחבורה הציבורית ביפן היא אולי הטובה בעולם ולכן, כה נוח להתנייד בה בתחבורה ציבורית, בעיקר כשיש אופציות הוזלה דוגמת פסי הנסיעה JR PASSNikko Freepass ניקו פרי-פסהאקונה פרי-פס  ועוד.nissan rent a car

בכל זאת, לעיתים, לרכב יש יתרון, מה גם שבמקומות מסוימים ביפן, השכרת רכב היא דיי בגדר חובה.

 

אז ראשית:

מתי כדאי לשקול השכרת רכב ביפן?

כאשר בטיולכם:

1. נסיעה ליעדים "בעייתיים" בתחבורה, כגון האי הצפוני, הוקאידו או האי שבדרום קיושו, יאקושימה או חצי האי נוטו. במקומות הללו, התחבורה הציבורית מורכבת, לרוב, מאוטובוסים ולא רכבות, שתדירותם נמוכה.

2. נסיעה ליעדים המצריכים נסיעות מרובות באוטובוסים, שאינם כלולים ב JR PASS, כאשר אתם מטיילים בקבוצה/ משפחה של ארבעה אנשים ומעלה.

3. נסיעה ליעדים, אליהם הנסיעה לאדם בודד יקרה, יחסית, ואתם מטיילים בקבוצה/ משפחה של ארבעה אנשים ומעלה. לדוגמא: אם תכננתם בטיולכם טיפוס על הר פוג'י , נסיעה לכיוון אחד לאדם- עולה כ 2,700 יין. ל 4 אנשים זה כבר 21,600 יין: יקר יותר מהשכרת רכב, דלק ואגרות.

4. כאשר ברצונכם להגיע לאזורים "נידחים" (שלרוב, גם אליהם, התחבורה הציבורית לא נוחה כל כך).

5. אם ברצונכם לעשות את אטרקציית מכוניות הקארטינג "סופר מריו" ברחובות טוקיו או אוסקה.memsi-license

6. כאשר עשיתם חישוב כלכלי שרכב משתלם יותר מתחבורה ציבורית, הן מבחינת עלות והן מבחינת משך הנסיעות הכולל. (בעיקר במקרה של משפחות/ קבוצות קטנותׂ).

 

הימנעו מהשכרת רכב בערים הגדולות דוגמת טוקיו  או קיוטו. התחבורה הציבורית שם טובה ונוחה וכן יש לחנות בחניונים בלבד, שהנם יקרים.

 

אז אם שוכנעתם שהשכרת רכב מתאימה לטיולכם, זה מה שעליכם לעשות ולדעת:

1. ביפן נוסעים בצד שמאל של הכביש. כמו באנגליה!

2. על ישראלים להוציא רישיון בינלאומי "המתאים ליפן"  ב"ממסי".  (ציינו כי הנכם נוסעים ליפן ולרישיון ייתוספו עמודים בשפה היפנית, כמו בתמונה). ללא רישיון שכזה, לא ישכירו לכם רכב  ולא יעזור גם אם אתם נהגים מדופלמים של פורמולה 1. ללא רישיון הקרטון המיושן ההוא, של ממסי, לא ישכירו לכם רכב. נקודה. אגב, אם, בטעות, שכחתם את הרישיון הנ"ל, ניתן לשלוח חבר בארץ, עם צילום של רישיון הפלסטיק שלכם לממסי וינפיקו עבורכם רישיון זה, גם ללא צורך בנוכחותכם הפיזית. כמובן שעל חברכם לשלוח את הרישיון הנ"ל בדואר שליחים ליפן כי היפנים לא יקבלו צילום. מבקשים מקור בלבד.

3. בעת השכרת הרכב, בקשו כרטיס ETC. ראשי תיבות ל Electronic Toll Collection. כשיש כרטיס שכזה ברכביכם, הנכם יכולים לעבור בקלות בשערי כבישי האגרה, ללא צורך לעצור ולשלם. לרוב, מבקשים על כך תוספת תשלום של כ 315 יין ליום מאידך, הכרטיס מוזיל את האגרות כך שזה ממש שווה.

4. הרכבים מגיעים עם מערכת GPS וניתן להכניס יעדים לפי מס' הטלפון של היעד! בכל מקרה, WAZE עובד מצויין!!!

5. כמובן- מומלץ שיהיה לכם אינטרנט זמין במכשיר הטלפון שלכם.  עוד אודות אינטרנט ותקשורת ביפן- כאן . 

 

אז כמה זה עולה?

השכרת רכב ל- 24 שעות עולה כ 60$-100$, תלוי בגודל הרכב. ככל שהרכב גדול יותר (ויקר יותר)- מחיר ההשכרה יהיה גבוה יותר.

ניתן גם להשכיר מכוניות יוקרה, ג'יפים, וואנים וקרוואנים וכאן המחיר יהיה גבוה יותר. לרוב החל מ 100$ ליום.

 

עלויות נוספות שיש לקחת בחשבון:

1. דלקmemsi-japan

2. אגרות לכבישי אגרה

3. חניות (אם כי באזורים כפריים, סביר להניח שמלונכם/ ריוקאנכם יספק לכם חניה בחינם או בזול).

4. במידה באתם משכירים רכב בנקודה אחת ומחזירים בנקודה אחרת, ישנו "Drop Off Fee" - תוספת של כ 250$. בהתאם למרחק. (לדוגמא: ה DROP OFF FEE של השכרה בטוקיו  והחזרה בקאנזאווה הוא 27,000 יין).

5. ביטוחים ושירותים נוספים, שתמיד יציעו לכם.

  

דוגמאות למסלולים "מעגליים" אפשריים עם רכב, בטיול ביפן (מעגלי- לקיחה והחזרה מאותה הנקודה).

1. קאנזאווה-חצי האי נוטו- קאנזאווה. אפשר גם להכניס כאן את שירקאווה-גו.

2. אי יערוות הגשם- יאקושימה ( כ- 3 ימים).

3. הוקאידו (5-8 ימים)

4. טוקיוהאקונה - חמשת האגמים- פגודת צ'ואריטו- פארק השעשועים פוג'יקיו - טיפוס על הר פוג'י-טוקיו (אפשר גם רק חלק מהייעדים ואפשר גם לשכור את הרכב מתחנת ODAWARA). אפשר גם להכניס את אזור חצי האי איזו/ שימודה.

 

דוגמא למסלולים "נמתחים", מנקודה אחת לנקודה אחרת:

1. מטוקיו לקנזאווה דרך חמשת האגמים ועמק קיסו: טוקיו-קוואגוצ'יקו (חמשת האגמים)- עמק קיסו- מאצומוטו- טאקיאמהשירקאווה-גוקאנזאווה

 2. האי קיוטו: מקאגושימה לפוקואוקה: קגושימה-  איבוסוקי- הר אסו- מחוז מייזאקי- טאקצ'יהו גורג'- בפו- פוקואוקה

 

 היכן לשכור רכב?

ישנן סוכנויות השכרת רכב גדולות ביפן דוגמת "Toyota rent a car" ו "Nissan rent a car" (להם גם אתרי אינטרנט באנגלית) וכמובן שישנם אתרים "מתווכים"/ אתרי השוואות מחירים.

אתר השכרות רכב מומלץ הוא Tocoo, שהינו מעיין ZAP להשכרת רכבים ביפן. בדקתי ואכן- האתר נותן מחירים זולים מאשר הזמנה ישירות דרך חברת ההשכרה. מומלץ!!

אם נתקלתם בדילים טובים להשכרת רכב, אנא ידעו אותנו.